Skip to main content
Home » Samochód w firmie » Karty paliwowe nie tylko dla wielkich przedsiębiorstw
Samochód w firmie

Karty paliwowe nie tylko dla wielkich przedsiębiorstw

Jakub Faryś

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego warto wprowadzić procesy usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa, korzystając np. z kart paliwowych. Są one świetnym rozwiązaniem – niezależnie od wielkości firmy.

Jakie korzyści dają przedsiębiorcom karty paliwowe?

Karty paliwowe to wygoda i oszczędność czasu. Kierowca nie musi mieć przy sobie gotówki, płacić z własnej kieszeni ani też czekać na wystawienie faktury, karta paliwowa optymalizuje więc jego czas pracy. Przedsiębiorca, wybierając opcję karty paliwowej (lub karty na doładowanie samochodu elektrycznego) raz w miesiącu otrzymuje fakturę zbiorczą za paliwo tankowane do wszystkich samochodów. Dzięki temu rozwiązaniu jednym przelewem jest w stanie opłacić kilka-, kilkanaście-, a nawet kilkadziesiąt transakcji, oszczędzając czas, upraszczając księgowanie oraz ustalając inżynierię finansową w firmie. Właściciel pojazdów może również ustalić limit tankowania oraz zezwolić – lub nie na kupowanie płynów eksploatacyjnych do swoich pojazdów czy też opłacanie różnych usług, np. myjni.

Czy karty paliwowe są dedykowane tylko dużym firmom?

Karty paliwowe mogą być sporym ułatwieniem dla przedsiębiorstw jednoosobowych czy też mniejszych firm, posiadających w swojej flocie kilka-, kilkanaście samochodów. W mniejszych firmach, biorąc pod uwagę portfel właściciela, posiadanie takiej karty może być nawet większym benefitem niż w dużych korporacjach. Przedsiębiorca jest w stanie kontrolować wydatki związane z eksploatacją aut oraz na bieżąco reagować na ewentualne nieprawidłowości.

Jak wprowadzenie kart paliwowych może ułatwić prowadzenie raportów i analiz kosztów związanych z flotą w mniejszych firmach?

Każdy kierowca, tankując za pomocą karty paliwowej, wprowadza PIN oraz stan licznika, dzięki czemu na fakturze zbiorczej widnieją trzy bardzo ważne informacje – ilość zatankowanego paliwa, przebieg pojazdu oraz moment tankowania. Są to wszystkie dane potrzebne do skalowania kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Za sprawą faktury zbiorczej przedsiębiorca wie, ile spalają jego samochody, w jakim okresie, który z kierowców prowadzi samochód ekonomiczniej, oszczędniej itp.

Next article