Home » Samochód w firmie » Wpływ opon ciężarowych na bezpieczeństwo i biznes
Samochód w firmie

Wpływ opon ciężarowych na bezpieczeństwo i biznes

Piotr Sarnecki

Dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, organizacji pracodawców zrzeszającej czołowych producentów opon, której jednym z głównych celów jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz dbanie o wizerunek branży oponiarskiej w Polsce i Europie

Wielkość taboru samochodowego wykorzystywanego w transporcie drogowym szacowana jest na ponad 800 tys. pojazdów. Dla każdego z nich jedynym punktem styku z drogą są opony, które odpowiadają za przenoszenie napędu oraz trakcję. Na pokonanie ich oporu toczenia przypada prawie 30 proc. paliwa. Zastosowanie opon markowych o obniżonych oporach toczenia pozwala na oszczędność ponad 2 litrów paliwa na 100 km, czyli średnio niemal 5000 litrów paliwa rocznie1. Opony to 3-5 proc. kosztów, ale mają wpływ na 40 proc. wszystkich kosztów operacyjnych firmy transportowej. Dlatego jakość opon i ich stan techniczny ma wpływ na efektywność prowadzonej działalności gospodarczej oraz na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Markowe opony to:

  • Większe bezpieczeństwo kierowcy i bezpieczeństwo na drodze;
  • Niższe koszty eksploatacji – wydłużona żywotność i mniejsze zużycie paliwa;
  • Większa pewność dostaw – niewłaściwa eksploatacja może zwiększać ryzyko awarii o 60 proc.;
  • Lepszy wpływ na środowisko – dzięki technologiom umożliwiającym przedłużenie życia opony.

Warto zwrócić uwagę, że np. opona niskiej jakości dla osi sterującej wystarczy na około 120-150 tys. km, gdy tymczasem opony markowe pozwolą na bezpieczne pokonanie ponad 220 tys. km. Dodając do tego możliwość ich bieżnikowania – żywotność sięgnie nawet ponad 450.000 km.

Bardzo ważna jest rozsądna, odpowiedzialna polityka zakupowa firm flotowych i transportowych. Powinny one pamiętać, że zakup opon to wprawdzie 3-5 proc. kosztów, ale mający wpływ na 40 proc. wszystkich kosztów operacyjnych. Kupno opon markowych powinno być raczej inwestycją niż tylko kosztem – nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg.  Opony tego typu zmniejszają zużycie paliwa i mają większą wytrzymałość. A dzięki zastosowanym technologiom i możliwości bieżnikowania są także bardziej przyjazne środowiskuZ uwagi na ich projektowanie na wiele żyć i mocniejsze karkasy, dzięki pogłębianiu i bieżnikowaniu można wydłużyć bezpiecznie przebiegi. Niemarkowe opony niskiej jakości to jedynie pozorna oszczędność, ale także potencjalne zagrożenie na drodze i opóźnienia w dostawach oraz dodatkowe koszty usunięcia awarii” – dodaje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Opona po turbinie i wałku w silniku jest trzecim najszybciej obracającym się elementem samochodu. Warto więc dbać by były w dobrym stanie. Według danych ADAC Truck Service awarie związane z oponami ciężarowymi to 30 proc. wszystkich interwencji mechanicznych na drodze i są po awariach elektroniki drugą przyczyną awarii na trasach w Niemczech.

Oprócz obniżenia kosztów eksploatacyjnych floty, dla każdego przedsiębiorcy istotne jest bezpieczeństwo w szerokim tego słowa znaczeniu. Klienci muszą mieć pewność, że powierzone ładunki, często o wartości kilkuset tysięcy euro, dotrą nieuszkodzone do miejsca przeznaczenia w dokładnie wyznaczonym czasie. Z kolei koszt nowego ciągnika siodłowego z naczepą to prawie pół miliona złotych. Dlatego na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, to się nie opłaca po prostu. Praktyka transportowa pokazuje, że używanie dobrych opon to dobra inwestycja.

1Przy średnim przebiegu 240 tys. km i zużyciu 30 L/100 km

Next article