Home » Współpraca międzynarodowa » Francja – rynek z potencjałem
Współpraca międzynarodowa

Francja – rynek z potencjałem

Francja
Francja

Francja jest czwartym najważniejszym rynkiem eksportowym dla Polski, a jego rola od kilkunastu lat stale rośnie.

Mariusz Kielich

Kierownik ds. Komunikacji, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP)

Warto pamiętać, że Francja jest jednym z największych krajów Unii Europejskiej, z ponad 65 milionami potencjalnych klientów, których siła nabywcza przekracza średnią europejską. Warto zatem przemyśleć ten kierunek podejmując decyzję o rozpoczęciu handlu zagranicznego. Rozmawiając z firmami polskimi, które myślą o eksporcie często słyszymy argument, że rynek francuski jest hermetyczny, że panuje tam duża konkurencja, wymagane są specyficzne certyfikaty, a Francuzi są tradycjonalistami i ciężko zmienić ich przyzwyczajenia konsumenckie. Z pewnością jest w tym trochę prawdy, jednak podobne opinie słyszymy od firm francuskich, które starają się wejść do Polski, że coraz większa konkurencja, że duża presja cenowa, niezrozumiałe i często zmieniające się przepisy. Mimo tego obustronny handel kwitnie, a i inwestorów francuskich w Polsce nie brakuje.

Obecnie zarejestrowanych jest w naszym kraju ponad 1100 firm z francuskim kapitałem, co daje Francji trzecią pozycję wśród zagranicznych inwestorów. Firmy francuskie zainwestowały w Polsce blisko 81 mld złotych tworząc przy tym ponad 200 000 miejsc pracy. Skoro im się w Polsce udało, to tym bardziej może się udać polskim przedsiębiorstwom w rozwoju na rynku francuskim. Zresztą to już się dzieje. Mamy kilka przykładów firm polskich, które poprzez dokonane przejęcia z rozmachem pojawiły się na rynku francuskim i teraz zajmują często pozycje w ścisłej czołówce danej branży.

O czym należy pamiętać planując rozwój we Francji?

Po pierwsze, należy dogłębnie poznać rynek, który mimo wielu podobieństw ma jednak swoją lokalną specyfikę. Należy dobrze przyjrzeć się konkurencji, by na tej podstawie określić swój potencjał. Taka analiza pozwoli nam również na lepsze określenie profilu francuskiego konsumenta i podjęcie decyzji na temat strategii marketingowej dla naszego produktu. Warto również zastanowić się nad sposobem dystrybucji. Francja jest dość specyficznym rynkiem pod tym względem, gdzie występuje duża koncentracja i dystrybucja poprzez sieci handlowe. Należy bardzo dokładnie rozeznać się w możliwościach i wyszukać odpowiednie osoby decydujące o wprowadzaniu nowych produktów.

Dobrym sposobem na pierwsze podejście do francuskiego rynku jest udział w targach branżowych. We Francji odbywa się rocznie blisko 500 wydarzeń tego typu. Niektóre z nich mają wymiar regionalny, a inne są największymi targami branżowymi na świecie, jak choćby SIAL w sektorze spożywczym, czy Mondial de l’Auto w branży samochodowej. Dobrze zdefiniowane targi mogą być cennym źródłem kontaktów i inspiracji. Warto również poszukać lokalnego partnera, który pomoże wybrać odpowiedni kanał dystrybucji, czy przeprowadzi przez proces pierwszych spotkań handlowych. Pomocą służą również eksperci Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, którzy poprzez sieć dobrze rozwiniętych kontaktów i współpracę z lokalnymi izbami handlowymi, są w stanie przygotować nie tylko analizę rynku, ale również zorganizować misję handlową, czy przeprowadzić na miejscu aktywną prospekcję. Warto na wstępie zainwestować i dobrze przygotować się do wejścia na francuski rynek, gdyż taka inwestycja może przynieść spore korzyści w przyszłości.

Next article