Skip to main content
Home » Business travel » Raportowanie emisji CO₂ nie musi być problemem
Business travel

Raportowanie emisji CO₂ nie musi być problemem

Obowiązek informowania o emisji CO₂ w ramach działań CSR będzie obejmować coraz większą liczbę przedsiębiorstw. Powinny one już dziś podjąć odpowiednie kroki, by ułatwić sobie generowanie wymaganych raportów, chociażby w segmencie przejazdów służbowych.

Katarzyna Kram

Director Business & Client Travel Sales Europe w FREENOW

Dominika Rybitwa

Senior Customer Success Manager w firmie FREENOW

Od stycznia tego roku obowiązuje dyrektywa nakładająca na największe firmy obowiązek raportowania emisji dwutlenku węgla (CO₂) związanej m.in. z ich przejazdami służbowymi. To ważny krok w kierunku świadomego zarządzania środowiskiem, w którym przedsiębiorstwa muszą prześledzić i zrozumieć wpływ swojej działalności na zmiany klimatyczne. Jednak dla wielu firm podejście do tego zadania pozostaje wyzwaniem. Na szczęście mogą one korzystać z kompleksowej obsługi firmy FREENOW, która posiada odpowiednie narzędzia i know-how, aby pomóc firmom zidentyfikować, monitorować i raportować emisje związane z przejazdami służbowymi.

Wiele przedsiębiorstw, szczególnie tych dużych, przy planowaniu delegacji i przejazdów miejskich swoich pracowników korzysta z wielu pośredników. Wyzwaniem jest późniejsze zebranie danych w jedno miejsce i wygenerowanie pełnego raportu – mówi Katarzyna Kram, Director Business & Client Travel Sales Europe w FREENOW.

Aplikacja do zamawiania przejazdów służbowych FREENOW oferuje narzędzia do zamawiania przejazdów online, śledzenia emisji dwutlenku węgla i zarządzania politykami przejazdów. – Odpowiednia polityka może przysłużyć się do ograniczania zbędnych przejazdów w trakcie delegacji i pozwala podejmować decyzje transportowe przyjazne środowisku. Nasza aplikacja oferuje różne opcje transportu w całej Europie: od taksówek i bezemisyjnych przejazdów, przez e-hulajnogi, e-skutery, aż po rowery elektryczne – tłumaczy Dominika Rybitwa, Senior Customer Success Manager w firmie FREENOW.

FREENOW for Business zapewnia szczegółowe raporty CO₂, które można wykorzystać do określenia celów zrównoważonego rozwoju i wzmocnienia strategii CSR. – Obowiązek raportowania emisji CO₂ w ramach działań CSR jest już prawomocny, więc na koniec roku część firm, która samodzielnie nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniego raportu, będzie miała kłopot. Warto pamiętać, że z roku na rok wymóg ten będzie obejmował coraz większą liczbę przedsiębiorstw, więc firmy już dziś powinny podjąć odpowiednie kroki – doradza Katarzyna Kram.

Korzystanie z aplikacji FREENOW w kontekście raportowania emisji CO₂ może przynieść firmom wiele korzyści. Dzięki tej aplikacji przedsiębiorstwa mogą dokładnie monitorować emisję dwutlenku węgla związaną z wyjazdami służbowymi, co pozwoli im lepiej zrozumieć i kontrolować swój wpływ na środowisko. Generowane raporty ułatwią proces zbierania i analizowania danych, oszczędzając czas i zasoby. Integracja z istniejącymi systemami firmy ułatwia zaś zarządzanie danymi. Dodatkowo firma może optymalizować przejazdy służbowe pracowników w celu zmniejszenia emisji CO₂, co wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy jako podmiotu odpowiedzialnego i dbającego o dobrostan planety.

Z przeprowadzonego przez nas niedawno badania wynika, że od 2020 r. znacząco wzrosła popularność wykorzystywania do przejazdów służbowych elektrycznych hulajnóg i rowerów. To budujące, że ekologiczność staje się nieodzownym elementem strategii coraz większej liczby firm – dodaje Dominika Rybitwa.

Next article