Home » Edukator przedsiębiorcy » Elektromobilność z perspektywy Fleet Managera
Edukator przedsiębiorcy

Elektromobilność z perspektywy Fleet Managera

elektromobilność

Radosław Kraciuk

Prezes SKFS

Rozwój technologiczny pojazdów został ukierunkowany przez większość koncernów motoryzacyjnych na auta elektryczne, a Elektromobilność stała jednym z dominujących trendów w motoryzacji na świecie. Czy trend ten ma przełożenie na polskie floty? Czy nasza rodzima branża motoryzacyjna jest gotowa na elektryfikację? Czy diesel odchodzi w zapomnienie?

Oferta pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku polskim w przeciągu 3 ostatnich lat bardzo się rozbudowała. Nowe modele wprowadzane na rynek oparte są właśnie na tej technologii. Również oferta dedykowana na rynek flot firmowych ukierunkowana jest na promowanie pojazdów elektrycznych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych, trend Elektromobilności nie rozwija się w branży flotowej tak dynamicznie jak zakładano. 16 proc. ankietowanych wskazało, że planuje pozyskanie aut elektrycznych do swojej floty w najbliższym czasie. 31 proc. rozważa zakup, jednak w perspektywie nadchodzących 3 lat. Aż 53 proc. Fleet Managerów biorących udział w badaniu nie planuje w najbliższym czasie zakupu samochodów elektrycznych do swoich flot.

Jest to i tak duża zmiana postrzegania zielonej technologii w motoryzacji przez Zarządzających flotami aut służbowych. Jeszcze trzy lata temu niespełna 3 proc. Członków Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych posiadało w swoim parku pojazdy o alternatywnych napędach. Obecnie coraz więcej flot, szczególnie międzynarodowych korporacji, podczas wymiany floty proces zakupowy ukierunkowuje głównie na wybór pojazdów elektrycznych. Zauważalna jest również zmiana podejścia klienta instytucjonalnego do tych pojazdów. Wcześniej w procesie zakupowym pojazdów o alternatywnych napędach pod uwagę brano głównie hybrydy, obecnie pojawiają się w nim coraz częściej pojazdy elektryczne.

Wśród ankietowanych Fleet Managerów najważniejszym kryterium branym pod uwagę podczas zakupu pojazdów elektrycznych jest ich zasięg. Nie jest to nic nowego, gdyż główne wykorzystanie aut we flotach zasila działy handlowe, które muszą sprawnie przemieszczać się pomiędzy swoimi klientami. Optymalny zasięg wskazany w badaniu to 400 km. Dla klienta instytucjonalnego w wyborze pojazdu elektrycznego równie ważne są usługi dodatkowe takie jak karta flotowa od operatów stacji ładowania zapewniająca dostęp ich użytkownikom do punktów ładowania w całym kraju, a także ładowarki stacjonarne typu Wallbox w domu lub biurze. Badanie pokazało również, że Fleet Managerowie najczęściej rozważają zakup pojazdu o alternatywnym napędzie w segmencie C. Dużym zainteresowaniem cieszą się również auta elektryczne w segmentach dedykowanych szczeblowi menedżerskiemu w firmach (segment E, SUV, Crossover Duży).

Przed 8 laty pojazdy elektryczne była to dla nas odległa przyszłość, która nastała wcześniej niż zakładaliśmy. Obecnie jesteśmy uczestnikami ogromnej przemiany motoryzacji, w tym także branży flotowej, która przebiega pod hasłem Elektromobilności.

Next article