Home » Edukator przedsiębiorcy » Koszty ESG. Czy firmy stać na zrównoważony rozwój?
Edukator przedsiębiorcy

Koszty ESG. Czy firmy stać na zrównoważony rozwój?

Joanna Dargiewicz-Rożek

Członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG, integratorka środowiska związanego z ideą ESG, członkini Komitetu ds. ESG działającego przy Krajowej Izbie Gospodarczej

Marta Biernacka-Miernik

Członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG, doradczyni ds. spraw publicznych, specjalistka ds. zarządzania strategicznego i kryzysowego, ekspertka w obszarze ESG i zrównoważonego rozwoju

Rośnie wiedza biznesu na temat ESG, a co za tym idzie – świadomość wyzwań i kosztów związanych z koniecznością transformacji. Firmy potrzebują dziś wsparcia ekspertów i systemowych rozwiązań. Bez tego – jak zauważa Polskie Stowarzyszenie ESG – trudno o skuteczną zmianę.


Świadomość firm na temat ESG rośnie – wynika z opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG Ogólnopolskiego Raportu ESG „Szanse i Ryzyka”. Temat ten zna już 77 proc. pytanych. Czy to liczba, która może dziś satysfakcjonować?

Joanna Dargiewicz-Rożek, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG: Jak najbardziej! To wynik, który cieszy, szczególnie gdy porównamy ten odsetek ze wskazaniami z poprzedniego badania. Wówczas lepszą lub gorszą znajomość tego pojęcia deklarowało nie więcej niż 50 proc. respondentów. Co ważne, wzrost świadomości jest widoczny w różnych branżach i firmach o różnej wielkości. Biznes już wie, że od ESG nie ma odwrotu. Nawet ci najmniejsi zdają sobie sprawę, że chcąc pozostać w łańcuchu dostaw, muszą gromadzić i raportować dane, a także przyjąć strategię ESG.

Marta Biernacka-Miernik, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG: Cieszy też to, w jaki sposób biznes podchodzi dziś do konieczności raportowania ESG. Kiedy przeprowadzaliśmy nasze badanie po raz pierwszy, nawet najwięksi rynkowi gracze cedowali temat ESG na jedną osobę w firmie, często dopisując nowe zadania do jej dotychczasowych obowiązków. W tej chwili zarządy firm zrozumiały, że jest to kwestia dużo bardziej złożona, wymagająca pracy całego zespołu. Obecnie biznes kształci specjalistów wewnątrz swoich struktur i korzysta z wiedzy ekspertów zewnętrznych.

Tych jednak na rynku brakuje.

Joanna Dargiewicz-Rożek: Ograniczone zasoby ludzkie to dziś jedno z największych wyzwań, jeśli chodzi o wdrażanie ESG. Brakuje specjalistów w firmach doradczych i wewnątrz przedsiębiorstw. Co więcej, usługi oferowane przez nielicznych są drogie, a ich zakres tak szeroki, że firmy często się w nim gubią, nie wiedząc, co z ich punktu widzenia jest ważne. Biznes narzeka też, że trudno dziś znaleźć kompetentnego doradcę, który przeprowadzi firmę przez cały proces transformacji. Również dostępni na rynku specjaliści przyznają, że temat ESG jest nowy i wszyscy dopiero się go uczą.

Skoro już o pieniądzach mowa, to usługi firm doradczych stanowią niewielką część wydatków związanych z koniecznością niefinansowego raportowania. Jaki jest koszt transformacji firm?

Marta Biernacka-Miernik: Trudno to dziś policzyć. Badani szacują, że opracowanie strategii ESG, a następnie jej wdrożenie może pochłonąć nawet 15 proc. przychodu przedsiębiorstwa. Transformacja w duchu zrównoważonego rozwoju to duże wyzwanie szczególnie dla przemysłu i takich branż, jak energetyczna, chemiczna czy budowlana. W nieoficjalnych rozmowach firmy przyznają, że nie stać ich na wdrożenie zasad ESG. W pojedynkę nie są w stanie udźwignąć kosztów związanych z redukcją emisji.

Kto ich zdaniem miałby dorzucić się do tego rachunku?

Marta Biernacka-Miernik: Biznes potrzebuje dziś przede wszystkim systemowych rozwiązań na poziomie unijnym lub rządowym. Konieczna jest również otwarta dyskusja na temat tego, czy firmy są gotowe na transformację i ile będą musiały zapłacić za wdrożenie zmian. Jej przeprowadzenie to jeden z postulatów, jakie wystosowała do rządu działająca przy stowarzyszeniu Rada Innowatorów.

Joanna Dargiewicz-Rożek: Potrzebujemy też doradcy, najlepiej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – to kolejny postulat Rady Innowatorów. Mówimy o ekspercie, który zajmie się koordynacją wdrażania w firmach dyrektywy CSRD oraz innych aktów prawnych. Bez wsparcia takiego koordynatora transformacja polskiego biznesu nie ma szansy powodzenia.

Ogólnopolski Raport ESG „Szanse i Ryzyka” można bezpłatnie pobrać ze strony: polskiestowarzyszenieesg.pl.

Next article