Home » Edukator przedsiębiorcy » Platforma Szkoleniowa PFP: jak zyskać przewagę w biznesie?
Edukator przedsiębiorcy

Platforma Szkoleniowa PFP: jak zyskać przewagę w biznesie?

Marcin Pawłowski

Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

Jakie tematy są objęte szkoleniami na Platformie Szkoleniowej PFP? Jaką wiedzę przedsiębiorcy mogą zyskać uczestnicząc w szkoleniach?

Pomysł platformy szkoleniowej okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, bo już od pierwszych dni biliśmy frekwencyjne rekordy. Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie, w bardzo przystępny sposób zdobywać wiedzę na interesujące ich tematy. Stawiamy na tematy, które są im przydatne w codziennej pracy. Platforma podzielona jest na sektory tematyczne, takie jak m.in: prawo, podatki, marketing, IT czy umiejętności miękkie. Szkolenia dotyczą zagadnień uniwersalnych, ale organizujemy także dni tematyczne czy szkolenia odnoszące się do zmian w prawie czy podatkach.

Jak PFP dobiera tematykę szkoleń do oczekiwań przedsiębiorców?

Jeżeli szykujemy szkolenie, to chcemy mieć pewność, że będzie ono interesujące dla przedsiębiorców. Przykładem może być chociażby szkolenie ze zmian podatkowych czy zmian w prawie pracy. Naszym najbardziej spektakularnym sukcesem szkoleniowym jest cykl szkoleń „Od zera do bohatera – poznaj Excela” prowadzony przez Bartłomieja Samela. Przyznam, że na początku byłem nieco sceptyczny: czy arkusz kalkulacyjny Excel jeszcze kogoś interesuje? Czy jeszcze ktoś chce się o tym uczyć? Teraz jestem przekonany, że blisko 60 tys. osób, które wzięło udział w 119 szkoleniach zwiększyło swoje kompetencje zawodowe i zdobyło być może lepszą pracę. Zaznaczam, że nasze szkolenia są bezpłatne po wcześniejszej rejestracji, czyli przedsiębiorcy i ich pracownicy mogą zdobywać cenną wiedzę właściwie od ręki.

Jakie są główne cele projektu FUR3? W jaki sposób planuje się zwiększyć konkurencyjność i umiejętności przedsiębiorstw?

Fundusz Usług Rozwojowych to projekt, który ma duże zaufanie przedsiębiorców. Przez pierwsze dwie odsłony udało się trafić z tym mechanizmem do tysięcy firm, które poszerzały kompetencje swoich pracowników ze wsparciem z FUR. Jestem pewien, że wiele tych szkoleń, bez naszego dofinansowania, po prostu by się nie odbyło. To szkolenia pozwalające m.in. na poszerzanie kompetencji, naukę języka obcego, studia podyplomowe. Polska Fundacja Przedsiębiorczości stawia na rozwój i FUR3 niewątpliwie jest mechanizmem wręcz ultrarozwojowym.

To ponad 28 milionów złotych dla ponad 1300 mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z Pomorza Zachodniego. Chcemy szczególnie zachęcić tych, którzy nie korzystali dotychczas z dofinansowań. Zapraszamy do zgłaszania się przedstawicieli sektora MŚP. Chcemy przeszkolić w sumie ponad 4400 ich pracowników.

Jaki jest proces rekrutacji do projektu, a także kryteria jakie przedsiębiorstwa i ich pracownicy muszą spełnić, aby zakwalifikować się do korzystania z dotacji na usługi rozwojowe?

FUR3 trwać będzie 36 miesięcy, wnioski są przyjmowane od 1 stycznia 2024. Każdy przedsiębiorca z założenia ma szansę na 50 proc. dofinansowania. Różnica polegać będzie na tym, że pojawi się nowy poziom dofinansowania 60 proc. dla firm z obszaru inteligentnych specjalizacji naszego województwa, dla pracowników powyżej 55 lat oraz na szkolenia z zakresu zielonych kompetencji. Poziom 80 proc. będzie dla firm, które wyślą na szkolenie pracowników, aby uzyskali kwalifikacje znajdujące się w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości – www.pfp.com.pl.

Next article