Skip to main content
Home » Samochód w firmie » Główne błędy przewoźników w kwestii opon
TSL

Główne błędy przewoźników w kwestii opon

Michał Kamiński

Quality Manager w Prometeon Tyre Group z trzydziestoletnim doświadczeniem w branży oponiarskiej, zdobytym zarówno w dziale jakości produktu, jak i samej fabryce

Właściwy dobór, eksploatacja i rotacja opon może znacząco wydłużyć ich trwałość oraz zwiększyć bezpieczeństwo. Dobry stan opony wpływa również na inne podzespoły w pojeździe.

Jakie są najczęściej popełniane błędy dotyczące opon ciężarowych popełniane przez ich użytkowników?

Podstawowy błąd dotyczy niewłaściwego ciśnienia, co znacząco obniża żywotność opony. Floty zaniedbują ten aspekt i często dopiero fachowcy w punktach serwisowych przywracają prawidłowe ciśnienie w oponach. Najczęstszy błąd w tym zakresie dotyczy zaniżonego ciśnienia, co powoduje szereg nieprawidłowości: nierównomierny nacisk na oponę, wyższe opory toczenia, a to z kolei przekłada się na przyspieszone zużycie ogumienia oraz wyższe spalanie paliwa przez pojazd.

Druga kwestia dotyczy doboru właściwego typu opony do konkretnego ładunku: jego wagi, sposobu rozłożenia na naczepie oraz rodzaju transportu. Innych opon należy bowiem używać do jazdy w warunkach budowalnych, gdzie występuje duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych, innych do jazdy po drogach lokalnych pełnych zakrętów i rond, a jeszcze innych do jazdy na autostradach, gdzie można zredukować spalanie. To może wydawać się mało istotne, jednak jest zdecydowanie odwrotnie, szczególnie w przypadku wielotonowych pojazdów, które przejeżdżają dziesiątki tysięcy kilometrów rocznie.

Jak powinna wyglądać prawidłowa rotacja opon?

Na osi napędowej opona bardziej się zużywa po stronie wewnętrznej, więc w odpowiednim momencie należy ją obrócić, by zużycie ze stroną zewnętrzną się wyrównało. W naczepach najszybciej zużywa się opona na osi trzeciej, więc już przy 50-procentowym zużyciu należy ją przełożyć na oś drugą lub pierwszą. Odpowiednia rotacja opon wydłuża ich żywotność i zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pamiętajmy też, że dobry stan opony wpływa na inne elementy i podzespoły w pojeździe: amortyzatory, wahacze, a nawet na poduszki powietrzne.

Czy Prometeon jako producent opon oferuje specjalne programy lub usługi w przypadku awarii?

W całej Europie działa nasza ursuga Pro Time, gwarantująca pomoc w ciągu 2 godzin od wystąpienia awarii, przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Aby z niej skorzystać, wystarczy zadzwonić pod numer +32 11 988 118 (połączenia obsługiwane są w większości języków europejskich, również po polsku) i podać dane floty. Tak szybka i kompleksowa obsługa znacząco skraca czas nieplanowanego przestoju transportu. Nasza autorska sieć niezależnych dealerów  SuperTruck specjalizuje się usługach dla branży transportu ciężarowego, dzięki czemu w każdym punkcie znajdującym się w sieci można liczyć na pełną i fachową obsługę w zakresie ogumienia.

Na czym polega oferta specjalna dotycząca opon Serie 02?

To opony w 100 proc. zaprojektowane i wykonane przez inżynierów z firmy Prometeon, które przeszły całą serię badań laboratoryjnych i testów, a następnie poligon doświadczalny w trudnych warunkach na drogach Turcji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Nowe wzory bieżników wraz z innowacyjną mieszanką zapewniają niskie opory toczeni oraz, wysoką trwałość, co przekłada się na niższe koszty działalności floty. Mamy tak duże zaufanie do jakości naszych opon, że stworzyliśmy unikalny system gwarancji Tyre Back. W przypadku pozytywnie rozpatrzonej reklamacji klient otrzymuje zupełnie nową oponę, zamiast zwyczajowego zwrotu części kosztów. Co więcej, niedawno ofertę rozszerzyliśmy o gwarancję, że jeśli poziom zużycia bieżnika nie przekracza 20 proc., to gwarantujemy nową oponę nawet w przypadku nieumyślnego mechanicznego uszkodzenia – wbicia gwoździa, wgniecenia czy przecięcia.

Next article