Skip to main content
Home » Współpraca międzynarodowa » Jak wybrać odpowiedni samochód dostawczy?
współpraca międzynarodowa

Jak wybrać odpowiedni samochód dostawczy?

samochód
samochód

W wielu przypadkach polecam samochody nowe, szczególnie jeśli przewidujemy, że ich roczne przebiegi będą wysokie.

Adam Klimek

Prowadzący program „Samochód marzeń: kup i zrób” oraz „Klimek kontra Duda” w stacji TVN Turbo

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego samochodu dostawczego?

Zakup pojazdu dostawczego czy też użytkowego to ważna decyzja dla każdego przedsiębiorcy. Najważniejsze, by sprostał naszym wymaganiom oraz odpowiadał profilowi naszej działalności. Podstawowym kryterium jest DMC (dopuszczalna masa całkowita pojazdu). Przy zakupie należy uwzględnić uprawnienia osób, które będą nim kierowały, ładowność, a także możliwość podpięcia przyczepy. Koszt instalacji haka wraz z wiązką i modułem w niektórych przypadkach może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Warto zwrócić uwagę również na dopuszczalną masę przyczepy.

Kolejna istotna kwestia dotycząca DMC to liczne ograniczenia w centrach dużych miast – pojazdy przekraczająca 2,5 t nie mogą się tam poruszać. Równie ważny jest wybór jednostki napędowej – duża moc to atut dla pojazdów, które przemierzają kilometry autostrad. Pojazd z mocnym silnikiem odpłaci się komfortem podróżowania, zdolnością do transportu ciężkich ładunków czy też zdolnością do ciągnięcia sporej przyczepy. Spalanie paliwa przez silnik o dużej mocy bywa często mniejsze niż w przypadku najsłabszych jednostek, które przewożąc ładunek przy prędkościach autostradowych pracują na skraju swoich możliwości. Istotne są także wymiary przestrzeni ładunkowej, którą w przypadku większości producentów można dowolnie konfigurować. Warto o tym pomyśleć przy zakupie, ponieważ wszystkie późniejsze przeróbki mogą okazać się nie tylko drogie, ale też mogą być sprzeczne z ustawą VAT.

Wyposażenie samochodu dostawczego?

Wyposażenie samochodu, w którym będziemy spędzać sporą część swojego życia, powinno odpowiadać zarówno naszym potrzebom, jak i warunkom pracy pojazdu. Dziś standardem stał się ABS, warto pomyśleć o klimatyzacji, oświetleniu czy odpowiednim fotelu kierowcy. Lista wyposażenia dodatkowego jest długa, ale chyba nie wszyscy pamiętają, że istnieje możliwość wyboru kół o zwiększonej nośności czy wzmocnionego zawieszenia. Warto rozważyć zakup specjalistycznej zabudowy u naszego dealera. Może nam to zaoszczędzić wielu kłopotów związanych z legalizacją pojazdu czy też późniejszą eksploatacją. Burgerownia monterzy itd.

Nowy czy używany samochód dostawczy?

Nowy czy używany to pytanie, które zadaje sobie również ja – i z każdym kolejnym rokiem i nowym modelem pojazdu do pracy myślę, że wybór marek oraz modeli pojazdów używanych jest coraz mniejszy. W wielu przypadkach polecam samochody nowe, szczególnie jeśli przewidujemy, że ich roczne przebiegi będą wysokie.

Elektryczny samochód dostawczy – może być ciekawym rozwiązaniem dla firmy?

Decyzja o elektomobilności już zapadła – póki co na właścicieli spływają same profity: miejsca parkingowe, wyznaczone pasy ruchu, bezpłatne stacje ładowania czy wstęp do stref miasta zamkniętych dla pojazdów spalinowych. Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie dlatego jeśli ktoś myśli o „elektro-dostawczaku” to bez wątpienia jest to doby moment.

Next article